تبلیغات
...مطالب جمع آوری شده در مورد تایپوگرافی... - کرنینگ – Kerning
 
درباره وبلاگ


تایپوگرافی تکنیکی در گرافیک است که با حضور چاپ در عرصه نشر کتاب به وجود آمده است. با آمدن چاپ، برای تلطیف کردن کلمات چاپی که خشک به نظر می رسیدند، حرکاتی در بخش هایی از لغات و برجسته کردن آن ایجاد می کردند. تایپوگرافی اصطلاحی است که این روزها در مجامع هنری گرافیکی زیاد شنیده می شود. گاهی آن را با خوشنویسی ( کالیگرافی) اشتباه می گیرند. هرچند که استفاده از این تکنیک پیشنه حداقل ۵۰ ساله در ایران دارد.
در تایپوگرافی خوانا بودن مهم است زیرا در زمینه ای استفاده می شود که اطلاع رسانی وجه بارز آن است، ولی در خوشنویسی زیبایی در اولویت قرار دارد. عقیده بر این است طراحان وظیفه انتقال ذهنیات خود و پیام موضوع را در طرح هایشان بر تصویر و حروف قرار می دهند. اینک خط ، در روند تحولات جدید ، وظیفه خود را خوانایی و سهولت نگارش نمی داند و کم و بیش به فرمی زیبا تبدیل شده است که در درجه اول مفهوم نوشته را قبل از خوانده شدن ، بیان می کند. در این دوره با رواج تایپوگرافی که سعی در تقویت ویژگی بصری حروف و نزدیک کردن نوشته به تصویر دارد ، برخی آن را با “خط نگاره” ، “خط نگاری” ، ” کالیگرافی” و “طراحی حروف” هم مسیر می دانند.

مدیر وبلاگ : مریم رضایِی نردین
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
...مطالب جمع آوری شده در مورد تایپوگرافی...
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
جمعه 6 بهمن 1391 :: نویسنده : مریم رضایِی نردین

كلمات و جملات متعددی هر روز و هر ساعت بروی صفحه مانیتور و یا كاغذ حك می شوند تا خوانندگان با مطالعه آنها اطلاعات مختلفی را كسب كنند و هر شخصی بنا به نیاز خود در جستجوی مطلب مورد علاقه اش شاید ساعتها مطالعه كند.

اما آیا تا به حال به این نكته توجه كرده اید كه همنشینی حروف در كنار یكدیگر و خلق یك كلمه چگونه باید صورت بگیرد؟

كلمات و جملات متعددی هر روز و هر ساعت بروی صفحه مانیتور و یا كاغذ حك می شوند تا خوانندگان با مطالعه آنها اطلاعات مختلفی را كسب كنند و هر شخصی بنا به نیاز خود در جستجوی مطلب مورد علاقه اش شاید ساعتها مطالعه كند.

اما آیا تا به حال به این نكته توجه كرده اید كه همنشینی حروف در كنار یكدیگر و خلق یك كلمه چگونه باید صورت بگیرد؟

آیا تا به حال به این موضوع توجه داشته اید كه آیا نزدیك شدن دو حرف به یكدیگر چقدر می تواند در خوانایی یك كلمه و یا خسته نشدن چشم یك خواننده تاثیر داشته باشد؟

آیا تا به حال توجه كرده اید كه وظیفه یك طراح فونت بعد از طراحی یك فونت رعایت استاندارد فضای بین حروف می باشد، تا خواننده در موقع خواندن مطلب دچار مشكل از نزدیكی بیش از اندازه دو حرف به یكدیگر و یا دور شدن دو حرف از همدیگر نشود؟

فضاهایی بین حروف كه در مجموع یك كلمه را می سازند دارای سواد و بیاض هستند تا وقتی دو حرف بیش از حد بهم نزدیك بشوند در سایزهای كوچك مانند یك لكه سیاه دیده نشود و برعكس آن دو حرف طوری از یكدیگر دور باشند كه بجای اینكه یك كلمه واحد را تداعی بكند دچار مشكل شود و كلمات مختلفی به چشم خواننده دیده بشوند.

اما سالهاست كه فونتهای موجود در بازار نشر عمدتا دارای كرنینگ یا همان كنترل فضای بین حروف، نمی باشند و خوانندگان عادت كرده اند كه حروف را بصورت غیر اصولی در كنار یكدیگر بخوانند بطور مثال در فونت تیتر كلمه مورد دارای فضای نامناسبی بین حرف ر و حرف دال می باشد كه در یك زمان كوتاه به نظر حرف دال از ر جدا می رسد اما همانطور كه ملاحظه می فرمایید دو حرف ـور بطور مناسبتر در كنار یكدیگر قرار گرفته اند.

همانطور كه در بالا ذكر شد رعایت فضای اصولی و چشم نواز بین حروف بر عهده طراح فونت می باشد كه با داشتن تجربه فراوان این كار را انجام داده تا از نظر فن بصری و زیبایی، حروف را بطور صحیح در كنار هم قرار دهد.
اما اگر طراح با نداشتن تجربه و تخصص كافی حروف را طوری كنار یكدیگر قرار دهد تا به اصطلاح كرنینگ بین حروف را رعایت كند باز خواننده دچار مشكل شده و حروف در كنار یكدیگر از نظر رعایت نكردن فضای بین، نازیبا دیده می شوند .

همانگونه كه در شكل 1 ملاحظه می فرمایید بین حروف ر و حرف دال نسبت به حرف واو و ر فاصله بیش از اندازه ای وجود دارد كه در مثال شكل 2 این فاصله نزدیكتر از مثال شكل 1 می باشد .

در اینجا حتما متوجه این مطلب شده اید كه رعایت این فواصل كه نه آنقدر به همدیگر نزدیك شوند مانند مثال دومی كه حروف داخل یكدیگر وارد شوند و نه آنقدر از یكدیگر فاصله داشته باشند كه گویی از یك كلمه آن حرف بخصوص جدا شده است مانند مثال اولی و حرف مخصوص دال كه از ر فاصله گرفته است.
به همین دلیل یك طراح باید از تخصص ویژه ای برخوردار باشد تا این شیوه اشتباه رعایت نكردن اصولی فواصل بین حروف در بین خوانندگان رایج نشود چون باعث زیان های جبران ناپذیری برچشم خواننده و مسائل دیگر میشود.

همانگونه كه در شكل سوم مشاهده می فرمایید همنشینی حروف طوری صورت گرفته است كه نه آنقدر دور هستند كه به نظر جدا بیایند و نه آنقدر به همدیگر چسبیده باشند تا چشم مجبور به جدا كردن حروف از یكدیگر باشد.
البته این موضوع در فونتهای لاتین هم دیده می شود بطوری كه شما در معروفترین فونتهای لاتین مانند اریال متوجه خواهید شد كه تمامی حروف دارای كرنیینگ می باشند و با تمام علامتها هم فواصلشان از نظر فنی رعایت شده است.

معمولا برای ایجاد یك فضای مناسب مابین حروف از ابتدا یك طراح باید به فكر آن باشد كه در زمان طراحی حروف مورد نظر هر دو حرف طراحی شده را در كنار یكدیگر قرار داده و نسبت به ورود بیش از حد حرف قبلی به محدوده حرف بعدی تدابیری بیندیشد و در شكل طراحی شده حرف قبلی تجدید نظر كند و یا اینكه اگر دست طراح در تركیب حرف طراحی شده زیاد باز نباشد در این موقع است كه كرنینگ به كمك آن آمده تا فضای بین را كنترل كرده و یك فضای مناسب ایجاد بشود.

همانطور كه در شكل 4 ملاحظه می فرمایید فضاب بین ر و الف بیش از اندازه می باشد كه طراح مجبور شده ناخواسته بخاطر كادر مخصوص به هر حرف و یا بخاطر شكل حرف ر الف را در جایی قرار بدهد كه باعث ایجاد یك فضای نامناسب بین این دو حرف بشود.

اما در مثال شكل 5 ملاحظه می فرمایید كه فضای بین دو حرف ر و الف مناسبتر شده است زیرا حروف بداخل حریم دیگری با حفظ فاصله منطقی وارد شده اند.

توجه داشته باشید كه ورود به حریم مخصوص به حروف در كرنینگ تحت هر شرایطی مجاز نیست جزء آنكه برای تاكید و یا عوامل دیگر همچون تایپوگرافی و یا بازی با آن حروف در یك نوشته بخصوص باشد مانند مثال شكل 6.

اخیرا مشاهده می شود كه طراحان بسته های نرم افزاری فارسی نویس این اجازه را به كاربران می دهند كه خود آنها با فونت موجود در بسته نرم افزاری دست و پنجه نرم كرده و كرنینگ بین حروف آن فونتها را خودشان اعمال كنند كه متاسفانه باید متذكر شویم كه اعمال این فن بین حروف فقط با داشتن تجربه كافی و لازم مقدور است .

اما چگونه می شود كه تجربه كافی و لازم را در رعایت فاصله مجاز بین دو حرف را بگونه ای كه خللی در خوانایی و زیبایی كلمات ایجاد نكند ، بدست آورد؟

همانطور كه شما عزیزان هم با این موضوع آشنایی كامل دارید كه دیدن بیش از اندازه حروف تشكیل دهنده یك كلمه در سایز ههای مختلف و تجسم حجم حروف در سایزهای مختلف خود از عوامل درك فضای بین حروف می باشد به گونه ای كه بتوان نسبت به فضای اطراف یك حرف و سیاهی تشكیل دهنده آن حرف، اندازه مناسب ورود یك حرف به فضای حرف دیگر را دانست.

در مثال شكل 7 كه حرف دال بیش از اندازه مجاز خود، وارد حریم حرف ر شده است را ملاحظه می فرمایید و مقدار حجم مستطیل توسی رنگ مابین این دو حرف را كه تداعی گر ورود بیش از اندازه حرف دال می باشد را نشان میدهد.

اما در شكل شماره 8 ملاحظه می فرمایید كه حجم مستطیل توسی رنگ كمتر می باشد كه این خود دلیل ورود حرف دال به فضای حریم حرف ر می باشد.

در مثال شكل 7 ، لكه ای از بهم نزدیك شدن دو حرف ر و دال تشكیل شده است كه نسبت به حجم تشكیل دهنده خود حروف باعث سنگینی آن مقدار از فضا شده است كه باعث فعالیت بیش از اندازه چشم در تشخیص حرف ر از دال در كسری از ثانیه می شود كه تكرار این قبیل اشتباهات باعث خستگی زود هنگام چشم و عضلات آن می شود
اما در مثال شكل شماره 8 تشخیص حرف ر از حرف دال برای چشم آسانتر شده و باعث راحت خوانده شدن كلمه یا كلمات موجود در یك متن یا كتاب می شود.

این یك مثال كوچك از درك سیاهی تشكیل دهنده حروف می باشد كه آنها نیز مانند یك شكل، مجزا برای خود عمل می كنند و باید فضای اطراف آنها را در بهتر دیده شدنشان بوسیله شكلهای دیگر، از بین نبرد چرا كه لازمه خوب خوانده شدن یك حرف همانا رعایت كردن فضای اطراف آن است كه حرفی بیش از اندازه و با حجم سیاهی تشكیل دهنده خود وارد حرف دیگر نشود.منبع

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 17 مرداد 1396 01:54 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this blog's posts all the
time along with a cup of coffee.
پنجشنبه 15 تیر 1396 07:15 ب.ظ
Precisely what I was looking for, regards for putting up.
سه شنبه 6 تیر 1396 11:07 ق.ظ
Hello, all is going sound here and ofcourse every one
is sharing data, that's genuinely excellent, keep up writing.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:16 ب.ظ
Hello there! This is my 1st comment here so I just
wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?

Thanks a ton!
جمعه 1 اردیبهشت 1396 05:51 ب.ظ
Somebody essentially assist to make severely posts I might state.
That is the very first time I frequented your web page and so far?

I amazed with the analysis you made to create this particular post extraordinary.
Fantastic task!
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:10 ق.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come
here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
Exceptional work!
پنجشنبه 17 فروردین 1396 10:06 ق.ظ
It's the best time to make some plans for the longer term and
it is time to be happy. I have learn this put up and if I may
I want to counsel you few interesting things or advice.
Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.

I want to learn even more things about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر